👀 “The only thing we have to fear is fear itself.” – Franklin D. Roosevelt

06 Νοεμβρίου 2019, από MariaTsakiri

Η εβδομάδα που μας πέρασε ήταν αφιερωμένη και βασισμένη στη γιορτή του Halloween.

Όλα μας τα μαθήματα έγιναν λίγο πιο “τρομακτικά” δημιουργικά αφού εμπλουτίστηκαν με δραστηριότητες, crafts, ιστορίες, τραγούδια, ταινίες, αφηγήσεις, role plays, μυστήριο… όλα θεματικά επιλεγμένα και διαμορφωμένα απ΄τους καθηγητές μας έτσι ώστε να ανταποκρίνονται στο κάθε επίπεδο.

Παράλληλα με τα μαθήματα, όλα τα παιδιά όλων των επιπέδων και των δύο σχολείων μας γιορτάσαμε την ανατριχιαστική αυτή νύχτα με τα παιδιά του σχολείου της Ιωαννίνων να δίνουν την έναρξη το ίδιο βράδυ της 31ης Οκτωβρίου με το πιο πετυχημένο Trick or Treat που έχουμε δει στα καταστήματα της περιοχής μαζεύοντας πολλές λιχουδιές.

Την ακριβώς επόμενη μέρα, τα μικρά μας Early και Pre-juniors έκαναν τη δική τους γιορτούλα και κατασκεύασαν υπέροχα μικρά ghost puppets.

To Σάββατο 2/11 το σχολείο μας στην Πυλαία μεταμορφώθηκε σε ένα στοιχειωμένο κάστρο γεμάτο μάγισσες, φαντάσματα, νυχτερίδες, κολοκύθες, μαύρες γάτες, γρίφους και πολύ μυστήριο και υποδέχθηκε τα μικρότερα παιδιά του σχολείου μας που είχαν ως αποστολή να το εξερευνήσουν. Η βραδιά μας έκλεισε με τα απίστευτα γευστικά εδέσματα που είχαν ετοιμάσει για εμάς οι πιο “ανατριχιαστικοί” chef του σχολείου μας, οι οποίοι κάθε χρόνο μας εκπλήσσουν όλο και περισσότερο με τη δημιουργικότητα, την εφευρετικότητα, το ενδιαφέρον και την αγάπη τους και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.

Τέλος, η λήξη της πιο τρομακτικής εβδομάδας όλης της χρονιάς δόθηκε την Κυριακή 3/11 με την επίσκεψη των μεγαλύτερων παιδιών στον μυστηριώδη χώρο του The Mindtrap όπου τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να “παγιδευτούν” σε φανταστικούς και παραμυθένιους κόσμους, να εξιχνιάσουν μυστήρια και να δραπετεύσουν από αυτά και όλα αυτά στα Αγγλικά.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα των καθηγητών μας για την αγάπη, την ενέργεια και τη δημιουργικότητά τους, η οποία πραγματικά είναι ανεξάντλητη.

Ευχαριστούμε πολύ όλα τα παιδιά και όλους τους γονείς που κάθε χρόνο συμμετέχουν τόσο ενεργά και συμμερίζονται την δική μας αγάπη γι’αυτή τη γιορτή.

Αποτέλεσμα εικόνας για pumpkin advice