📣 Honey, I shrunk the kids…🔎

17 Απριλίου 2019, από MariaTsakiri

Στα τελευταία 2 μαθήματα του Cinema Club σκεφτήκαμε να δούμε κάτι κλασσικό και ανατρεπτικό ταυτόχρονα. Στη σκέψη αυτή, πήγαμε πίσω στη δεκαετία του ’80 και αποφασίσαμε πως δε θα μπορούσαμε να παραλείψουμε την πολυαγαπημένη ταινία της Disney – “Honey, I shrunk the kids” (Αγάπη μου, συρρίκνωσα τα παιδιά).

Οι μαθητές μας όχι απλά ενθουσιάστηκαν, αλλά μίλησαν για τις σημαντικότερες εφευρέσεις της ανθρωπότητας, δημιούργησαν την δική τους εφεύρεση, μίλησαν για το πώς φαντάζονται τον κόσμο και την τεχνολογία στο μέλλον και έκαναν πειράματα, χρησιμοποιώντας καθημερινά υλικά. Κατά τη διάρκεια των πειραμάτων, έγιναν πραγματικοί επιστήμονες, καθώς είχαν ένα φύλλο παρατήρησης, το οποίο συμπλήρωναν με τη διαδικασία, τα υλικά και τα αποτελέσματα του πειράματος.

Οι μικροί μας μαθητές εμπλούτισαν το λεξιλόγιό τους, αφού δημιούργησαν poster με διάφορες εφευρέσεις και το παρουσίασαν στην τάξη.

Τέλος, μέσα από την ταινία, μιλήσαμε για το θεσμό της οικογένειας και το πόσο σημαντικό είναι να αγαπάμε τους γονείς μας και να τους εμπιστευόμαστε!