St Valentine’s day at YES!

Εκπέμποντας Αγάπη: Η Ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου στο Σχολείο μας!

Στο σχολείο μας, η Ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου είναι περισσότερο από απλά καρδιές και σοκολάτες· είναι μια γιορτή της αγάπης και της γλώσσας! Οι τάξεις μας  έγιναν ακόμη πιο φωτεινές με τις πολύχρωμες διακοσμήσεις, και ο αέρας γέμισε από χαρά και δημιουργία καθώς οι μαθητές όλων των τάξεων γιόρτασαν αυτήν την ιδιαίτερη μέρα.

Ξεκινήσαμε με διαδραστικές δραστηριότητες στα αγγλικά με θέμα την αγάπη και τη φιλία. Από τη δημιουργία όμορφων καρτών έως τη σύνθεση ποιημάτων για την καλοσύνη, οι μαθητές χρησιμοποίησαν τη γλώσσα με ενθουσιασμό και δημιουργικότητα. Έγραψαν ιστορίες, διαλόγους και δημιούργησαν πανέμορφα projects.

Τα παιδιά έμαθαν για τις παραδόσεις σε όλο τον κόσμο. Μέσα από ενδιαφέρουσες συζητήσεις και διασκεδαστικά παιχνίδια, ανακάλυψαν πώς γιορτάζεται η αγάπη σε διάφορες χώρες, ενισχύοντας τη διεθνή ευαισθησία και τις γλωσσικές τους δεξιότητες.

Στο τέλος οι μαθητές μας έφυγαν με περισσότερα από απλά αναμνήσεις· κουβαλούσαν μαζί τους μια βαθύτερη εκτίμηση για την αγάπη, τη φιλία και τη δύναμη της γλώσσας να μας συνδέει όλους.