Throwback to our 1st week together 📅

03 Οκτωβρίου 2019, από MariaTsakiri

Η πρώτη εβδομάδα μαθημάτων, όπως κάθε χρονιά, ήταν εβδομάδα γνωριμίας με τα παιδιά.

Ασχοληθήκαμε με δραστηριότητες που μας επιτρέπουν να ξεδιπλώσουμε τις προσωπικότητές μας και δημιουργήσαμε τα προσωπικά μας προφίλ, μιλήσαμε για τη ζωή μας, για τις οικογένειές μας, για τους φίλους μας, για τις διακοπές μας, για πράγματα που μας αρέσουν και για όσα δεν μας αρέσουν και τόσο, για τα ενδιαφέροντά μας και για όλα όσα μας αρέσουν να κάνουμε στον ελεύθερό μας χρόνο.

Χρησιμοποιήσαμε πλαστελίνη και δημιουργήσαμε τα γράμματα του αγγλικού αλφαβήτου, παίξαμε παιχνίδι θυσαυρού, jenga με ερωτήσεις για να μάθουμε όλα όσα θέλουμε να γνωρίζουμε για τους συμμαθητές μας, δημιουρήσαμε το προσωπικό μας τερατάκι και το παρουσιάσαμε στην ομάδα μας.

Βάλαμε τους μήνες “στο πλυντήριο” και τους απλώσαμε στη σωστή σειρά.

Δημιουργήσαμε ομαδικά projects και επικεντρωμένοι πια στην επιστροφή μας στο σχολείο, θέσαμε στόχους για τη νέα χρονιά, μιλήσαμε για όλα όσα μας ενώνουν και μας κάνουν μια ομάδα, για τρόπους με τους οποίους μπορούμε να συνυπάρχουμε και να λειτουργούμε αρμονικά στο πλαίσιο της ομάδας (τάξης) όπως επίσης και για τρόπους με τους οποίους μπορούμε να μετατρέπουμε τις αρνητικές μας σκέψεις σε θετικές.

Τέλος μιλήσαμε για το τί σημαίνει ο όρος “ευτυχισμένη ζωή” για τον καθένα, για τρόπους με τους οποίους μπορούμε να ζούμε χαρούμενα και για το πως μπορούμε να είμαστε χαρούμενοι τη νέα σχολική χρονιά δημιουργώντας Happiness Posters.

Και κάπως έτσι η ομάδα του Yes βάζουμε πλώρη για μια νέα, ακόμα πιο δημιουργική και πολλά υποσχόμενη χρονιά. 🙏